13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

...i poszło w świat.

Olimpijski kwadrans
Dzisiejszego dnia, 28 lutego, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Olimpijski kwadrans” w ramach Festiwalu Języka Polskiego. Fascynującym tematem błędów w języku i czym różnią się one od innowacji w krótkim wykładzie pod tytułem „Polowanie na byki” zajęła się Sylwia Afeltowicz z klasy IIIa. Przedłożony licznej grupie słuchaczy został proces wchodzenia innowacji językowych do języka sformalizowanego, ich podział na grupy oraz powody, dla których odróżnia się je od błędów. Uczennica pana Jerzego Wojcieszaka przedstawiła także podział błędów, zaznaczając, że błąd jest nim wtedy, kiedy popełnia się go nieświadomie. Maturzystka podzieliła się z widownią również paroma zabawnymi przykładami niepoprawnego użycia związków frazeologicznych.

Popołudnie w Teatrze Kana
,,Margarete" Janka Turkowskiego- o ocalaniu od zapomnienia.
Dzisiejsze wyjście  do teatru alternatywnego Kana na pewno zostanie na dłużej w naszej pamięci. Margarete  Janka Turkowskiego w Piwnicy Kany. Nie było to typowe przedstawienie teatralne ani nic tego rodzaju. Bliski kontakt z panem przedstawiającym oraz specyficzna, przytulna atmosfera sprawiły, że zapomnieliśmy o upływającym czasie. Rozpoczęto od pokazania nam filmu celuloidowego i elementów jego zdigitalizowanej wersji, a później opowiadający zaczął zwracać naszą uwagę na szczegóły, powtarzające się postacie jak również na ich szczególne ruchy, z których można było wywnioskować, jakie relacje łączą bohaterów, ale także inne tak zwane "pikantne szczegóły" z ich życia prywatnego. Mnie urzekła historia pana prezentującego, jak udało mu się odnaleźć jedną z głównych bohaterek filmów oraz podsumowanie spotkania wnioskiem, jakie teraz, a jakie wcześniej znaczenie miało zdjęcie. Mam nadzieję, że w przyszłości odwiedzimy ten alternatywny teatr jeszcze niejeden raz.
Dominika Jurczyk kl. 3 o

Podczas słonecznego popołudnia spędzonego w piwnicy Kany, nie ruszając się z miejsca, odbyliśmy podwójnie sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni. Podwójnie ze względu na to, że w pudełku pełnym, które Janek Turkowski zafascynowany estetyką obrazu na celuloidowej kliszy, nabył na niemieckim pchlim targu, znajdowały się skrawki czyjegoś życia. Kobiety, która dokumentując spacery z psem, zakładowe wycieczki czy pochody pierwszomajowe, prawdopodobnie nie pomyślała, że blisko 50 lat później jej wspomnienia, wraz ze sprzętem potrzebnym do ich projekcji mogą zostać komuś sprzedane za cenę dwudziestu euro. Na pewno jednak nie spodziewała się, że ich nabywca, próbując złożyć z fragmentów nagrań historię życia bohaterki, trafi aż do niemieckiego domu spokojnej starości, aby ją odnaleźć. Podczas półtoragodzinnego spotkania Janek Turkowski opowiada o projekcie, któremu poświęcił rok i osiem miesięcy, choć nie był to właściwie projekt, ponieważ nic nie było zaplanowane czy wyreżyserowane. Wszystkie emocje i wydarzenia uwiecznione na filmach nagrywanych już przez niego były autentyczne. A i my byliśmy autentycznie poruszeni, każdy pozostawiony z własną refleksją na temat przemijania, ceny wspomnień i ludzkiej natury.
Pola Kawka, kl. I B

Warsztaty dziennikarskie
Festiwal Języka Polskiego dostarcza niezapomnianych doznań każdemu członkowi naszej szkolnej społeczności. Atrakcją trzeciego dnia Festiwalu były warsztaty dziennikarskie z panem Marcinem Bieleckim, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych uczniów. Pan Marcin jest uznanym fotoreporterem pracującym dla Polskiej Agencji Prasowej - organizacji zapewniającej najświeższe informacje dla wszystkich mediów w naszym kraju.

Podczas spotkania zostało poruszone wiele aspektów pracy fotoreportera - od trudnych warunków pracy, zdjęcia często są robione w wielogodzinnej ulewie, skrajnych temperaturach czy ogromnym kurzu i pyle wywoływanym przez czołgi podczas ćwiczeń na poligonie. Nasz Gość podkreślił, że praca w mediach jest bardzo wymagająca - zarówno fizycznie, jak i w aspekcie relacji rodzinnych - niejednokrotnie zmusza ona reporterów do poświęcenia wspólnej wieczerzy wigilijnej czy rodzinnego wyjazdu. Dowiedzieliśmy się również o zmianach, które zaszły w obszarze mediów na przestrzeni ostatnich lat. Rozwój Internetu doprowadził do natychmiastowego i szerokiego przepływu informacji, które rozpowszechniają się zaledwie kilka minut. Zmieniła się również technika, jaką operują fotoreporterzy. Przy okazji odpowiadania na nasze pytania, pan Marcin podzielił się swoją wiedzą i nieocenionymi wskazówkami dla uczniów-pasjonatów fotografii.

Festiwalowe spotkanie było dla nas bardzo wartościowym doświadczeniem. Nasz Gość zaspokoił zarówno nasz głód wiedzy, jak i doznań estetycznych - zaprezentował nam wiele swoich nagrodzonych fotografii. Największe uznanie uczniów otrzymały zdjęcia zrobione podczas dogoterapii w szczecińskim ośrodku dla seniorów. Pan Marcin pokazał nam, jak wartościowa jest fotografia - umożliwia ona zachowanie  niezwykłych i prawdopodobnie niepowtarzalnych momentów. Właśnie dzięki jego pracy uwiecznione zostały takie niecodzienne wydarzenia jak  heroiczne ratowanie bielika  czy akcja Greenpeace zmierzająca do uniemożliwienia nielegalnego trałowania.

Nasze warsztaty nie odbyłyby się, gdyby nie gotowość pana Marcina Bieleckiego do poświęcenia nam swojego wolnego czasu oraz zaangażowanie naszych drogich polonistów - w szczególności pani Wiolety Świtały oraz pana Jerzego Wojcieszaka -  z całego serca dziękujemy.
Maciej Skrzek

Wykłady
Kolejnym punktem w programie Festiwalu Języka Polskiego był wykład na temat dziennikarstwa z Panią Elżbietą Kuberą - redaktor Kuriera Szczecińskiego. Odbył się on 28.02 o godz. 15 w sali 208. Udział brali uczniowie zarówno gimnazjum jak i liceum. Dowiedzieliśmy się, m.in. o etyce dziennikarskiej, poprawnej budowie artykułu oraz czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych mających wpływ na dziennikarza. Pani Kubera opowiedziała nam również o samej redakcji oraz jej znacznym wpływie na miasto i okolice. Za poświęcony czas, jak i również bardzo miłą atmosferę serdecznie dziękujemy!

Igrzyska zimowe nie tylko w Pjongjangu - dzień trzeci
ZADANIE 3. ŚRODA
DYSCYPLINA DNIA: ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE

Liczą się: technika, precyzja wykonania i walory artystyczne. Jest program krótki i program dowolny. To jak z festiwalem języka polskiego i utworzonym od niego skrótowcem FJP.
ZADANIE: Wymyślicie jak najwięcej rozwinięć skrótowca FJP w kontekście polonistycznym.
Dobrej zabawy!

>>zobacz

GALERIA: