13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

serwis informacyjny SP nr 6


KLASA 7P – WARSZTATY CUKIERNICZE

W środę (18.04.18) byliśmy na warsztatach w cukierni „Ciastki by U Piekarzy”, gdzie upiekliśmy najpyszniejsze ciasta i ciasteczka, które sprzedawaliśmy na szkolnym kiermaszu słodkości.

Tworzyliśmy pierwszy w życiu biznesplan i wytrwale negocjowaliśmy koszt warsztatów. Pracownicy cukierni bardzo zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu wypieków, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. Ale przede wszystkim świetnie się bawiliśmy, choć ciężko pracowaliśmy.

Pieniądze zarobione dzięki kiermaszowi przeznaczymy na organizację klasowego projektu -  Konferencji Prawie – Naukowej. 

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


POKAZY RATOWNICTWA

7 marca uczniowie  klasy 7P wybrali się na pokazy ratownictwa wodnego zorganizowane przez WOPR Szczecin. Odbyły się one w Parku Kasprowicza nad jeziorem Rusałka. Ratownicy wraz ze specjalnym oddziałem policji zaprezentowali różne metody pomocy ludziom, którzy wpadli do zamarzniętego jeziora. Pokazali również jedyny tego rodzaju poduszkowiec w Polsce i inne przedmioty potrzebne przy ratowaniu, np. sanie lodowe. Dowiedzieliśmy się także jak podchodzić do przerębli i jak wydostać się z niej samemu. Wszystkim uczniom warsztaty bardzo się podobały i dowiedzieli się oni wielu ciekawych rzeczy. Teraz będą bezpieczniejsi zimą nad wodą.
Barbara Majdowska i Natalia Drzazga 7P

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


WYKŁAD PROF. DR HAB. ANDRZEJA CIECHANOWICZ

19 lutego 2018 r. gościliśmy w szkole Pana prof. dr hab. Andrzeja Ciechanowicza z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM z bardzo ciekawa prelekcją na temat chorób układu krążenia. Uczniowie zdobyli nowe informacje w zakresie miażdżycy, która powoduje 90% chorób układu krwionośnego. Dowiedzieli się jak uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym, które dotyka coraz młodsze grupy społeczne. Pan Profesor zachęcał do aktywnego trybu życia i wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, a w szczególności unikania soli.

Andrzej Bogusław Ciechanowicz - polski lekarz, profesor nauk medycznych, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w kadencji 2012–2016.

W 1988 ukończył studia na Pomorskiej Akademii Medycznej. Na tej samej uczelni uzyskał w 1992 stopień naukowy doktora na podstawie pracy Prekalikreina osoczowa jako wskaźnik diagnostyczny i rokowniczy przewlekłych chorób wątroby, a w 1999 stopień naukowy doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę zatytułowaną Molekularne mechanizmy nefroprotekcyjnego działania enalaprilu w doświadczalnej przewlekłej niewydolności nerek. W 2005 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Specjalizacje lekarskie uzyskiwał z zakresu chorób wewnętrznych i hipertensjologii. Zawodowo związany z Pomorską Akademią Medyczną i następnie Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie został kierownikiem Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej oraz Zakładu Biochemii Klinicznej i Molekularnej. W latach 1999–2002 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego, od 2008 do 2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki. W 2012 został wybrany na stanowisko rektora tej uczelni.

GALERIA:


serwis informacyjny SP nr 6


WYKŁAD DR EWY WUNSCH

Dnia 18 grudnia 2017r. mieliśmy zaszczyt gościć  na zajęciach Panią dr hab. n. med. Ewę Wunsch z Pracowni Medycyny Translacyjnej PUM.  Podczas bardzo ciekawego wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się, że wątroba, która jest największym gruczołem naszego ciała, wykonuje ok. 500 różnych zadań. Dlatego nazywa się ją centralnym laboratorium chemicznym. Poznali również najważniejsze choroby zagrażające jej prawidłowemu funkcjonowaniu.

Dr Ewa Wunsch pracuje w Zakładzie Biochemii Klinicznej i Molekularnej oraz Klinice Gastroenterologii PUM.

Zajmuje się rzadkimi, przewlekłymi schorzeniami wątroby, które są często zaliczane do grupy tzw. chorób sierocych. Przełomem w jej karierze okazała się praca, którą opublikowała wraz zespołem w amerykańskim czasopiśmie „Hepatology”. Zakwestionowała w niej dotychczasowe zasady leczenia pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych, zmieniając standardy postępowania w tej chorobie. Wyniki jej badań mogą poprawić skuteczność leczenia i zmniejszyć nasilenie objawów towarzyszących chorobie. Jej dotychczasowe osiągnięcia naukowe zostały wyróżnione dwukrotnie stypendium dla młodych uczonych „START" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Medalem Amicus scientiae et veritatis za badania klinicznych i genetycznych aspektów chorób wątroby. Na co dzień łączy pasję naukową z pracą w szpitalu jako lekarz.

GALERIA:


serwis informacyjny SP nr 6


PRAKTYCZNE LEKCJE MIKROSKOPOWANIA

Uczniowie na zajęciach mają okazję połączyć wiedzę teoretyczną dotyczącą  budowy komórek i tkanek z zajęciami praktycznymi. Wykonują preparaty świeże z roślin i obserwują żywe składniki komórki. Mogą również wykrywać i obserwować materiały zapasowe w komórkach roślinnych jak również w produktach spożywczych. Zaznajamiają się również z trwałymi preparatami tkanek zwierzęcych i roślinnych.

GALERIA:


Więcej artykułów…