13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

serwis informacyjny SP nr 6


KLASA 7P – W OGRODZIE DENDROLOGICZNYM W PRZELEWICACH

PRZYRODNICY MAJĄ KAKAOWCA NA... (wszędzie),
czyli spotkanie pierwszego stopnia z czekoladą z Madagaskaru

W piątek 15 czerwca mieliśmy przyjemność wraz z naszą wychowawczynią oraz p. Iwoną Szafińską, pojechać na całodniową wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Dotarliśmy na miejsce ok. godziny 10 i od razu zaczęliśmy spacer po ogrodzie. Dowiedzieliśmy się m.in. , że ogród został założony w 1933 roku przez Conrada von Borsigna.  Zobaczyliśmy ogród japoński (czyli rosnące w nim m.in. drzewo chusteczkowe, ciasteczkowe oraz elementy japońskiej architektury), wrzosowisko, kolekcję oczarów oraz ogród skalny.
Następnie udaliśmy się na zajęcia laboratoryjne pt. :„Zobacz to z bliska. Podróż w niezwykłą krainę kształtów”, podczas których pracowaliśmy z elektronowym mikroskopem skaningowym (SEM), oglądaliśmy owady pod binokularem oraz samodzielnie tworzyliśmy preparaty, które mogliśmy oglądać pod mikroskopem optycznym.
Na końcu przyszedł czas na przyjemności – sami rozpaliliśmy ognisko, na którym piekliśmy pyszne kiełbaski. Wszyscy uczniowie uważają ten wyjazd za bardzo udany .
Lena Kowalczyk 7P

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


KLASA 7P – WARSZTATY CUKIERNICZE reaktywacja

PRZYRODNICY MAJĄ KAKAOWCA NA... (wszędzie),
czyli spotkanie pierwszego stopnia z czekoladą z Madagaskaru

25 maja odwiedził nas Pan Andrzej Brzeskot, który od 2017 roku prowadzi AB Chocoliater. Pomógł nam przygotować niesamowity prezent dla naszych kochanych mam z okazji ich święta. Wtajemniczył Nas w sztukę robienia trufli. Na samym początku degustowaliśmy 4 rodzaje czekolad (nawet ze stu procentową zawartością cacao). Po chwili jednak zakasaliśmy rękawy i ruszyliśmy do pracy.
Prawdziwy zawodowiec pokazał nam, jak w prosty sposób używać rękawa  cukierniczego i ozdobić delikatne trufle. Dla każdego z nas była to świetna zabawa i genialna lekcja. Nie byłoby jednak takiego efektu, gdyby nie pudełka ze specjalnym logiem zaprojektowanym przez naszego kolegę Dawida. Całą klasą czekamy na kolejne takie doświadczenie.
Natalia Drzazga i Lena Pierzchała 7P

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


KLASA 7P – WARSZTATY CUKIERNICZE

W środę (18.04.18) byliśmy na warsztatach w cukierni „Ciastki by U Piekarzy”, gdzie upiekliśmy najpyszniejsze ciasta i ciasteczka, które sprzedawaliśmy na szkolnym kiermaszu słodkości.

Tworzyliśmy pierwszy w życiu biznesplan i wytrwale negocjowaliśmy koszt warsztatów. Pracownicy cukierni bardzo zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu wypieków, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. Ale przede wszystkim świetnie się bawiliśmy, choć ciężko pracowaliśmy.

Pieniądze zarobione dzięki kiermaszowi przeznaczymy na organizację klasowego projektu -  Konferencji Prawie – Naukowej. 

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


POKAZY RATOWNICTWA

7 marca uczniowie  klasy 7P wybrali się na pokazy ratownictwa wodnego zorganizowane przez WOPR Szczecin. Odbyły się one w Parku Kasprowicza nad jeziorem Rusałka. Ratownicy wraz ze specjalnym oddziałem policji zaprezentowali różne metody pomocy ludziom, którzy wpadli do zamarzniętego jeziora. Pokazali również jedyny tego rodzaju poduszkowiec w Polsce i inne przedmioty potrzebne przy ratowaniu, np. sanie lodowe. Dowiedzieliśmy się także jak podchodzić do przerębli i jak wydostać się z niej samemu. Wszystkim uczniom warsztaty bardzo się podobały i dowiedzieli się oni wielu ciekawych rzeczy. Teraz będą bezpieczniejsi zimą nad wodą.
Barbara Majdowska i Natalia Drzazga 7P

GALERIA:serwis informacyjny SP nr 6


WYKŁAD PROF. DR HAB. ANDRZEJA CIECHANOWICZ

19 lutego 2018 r. gościliśmy w szkole Pana prof. dr hab. Andrzeja Ciechanowicza z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM z bardzo ciekawa prelekcją na temat chorób układu krążenia. Uczniowie zdobyli nowe informacje w zakresie miażdżycy, która powoduje 90% chorób układu krwionośnego. Dowiedzieli się jak uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym, które dotyka coraz młodsze grupy społeczne. Pan Profesor zachęcał do aktywnego trybu życia i wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, a w szczególności unikania soli.

Andrzej Bogusław Ciechanowicz - polski lekarz, profesor nauk medycznych, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w kadencji 2012–2016.

W 1988 ukończył studia na Pomorskiej Akademii Medycznej. Na tej samej uczelni uzyskał w 1992 stopień naukowy doktora na podstawie pracy Prekalikreina osoczowa jako wskaźnik diagnostyczny i rokowniczy przewlekłych chorób wątroby, a w 1999 stopień naukowy doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę zatytułowaną Molekularne mechanizmy nefroprotekcyjnego działania enalaprilu w doświadczalnej przewlekłej niewydolności nerek. W 2005 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Specjalizacje lekarskie uzyskiwał z zakresu chorób wewnętrznych i hipertensjologii. Zawodowo związany z Pomorską Akademią Medyczną i następnie Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie został kierownikiem Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej oraz Zakładu Biochemii Klinicznej i Molekularnej. W latach 1999–2002 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego, od 2008 do 2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki. W 2012 został wybrany na stanowisko rektora tej uczelni.

GALERIA: