13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

serwis informacyjny SP nr 6


WYKŁAD PROF. DR HAB. ANDRZEJA CIECHANOWICZ

19 lutego 2018 r. gościliśmy w szkole Pana prof. dr hab. Andrzeja Ciechanowicza z Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM z bardzo ciekawa prelekcją na temat chorób układu krążenia. Uczniowie zdobyli nowe informacje w zakresie miażdżycy, która powoduje 90% chorób układu krwionośnego. Dowiedzieli się jak uchronić się przed nadciśnieniem tętniczym, które dotyka coraz młodsze grupy społeczne. Pan Profesor zachęcał do aktywnego trybu życia i wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, a w szczególności unikania soli.

Andrzej Bogusław Ciechanowicz - polski lekarz, profesor nauk medycznych, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w kadencji 2012–2016.

W 1988 ukończył studia na Pomorskiej Akademii Medycznej. Na tej samej uczelni uzyskał w 1992 stopień naukowy doktora na podstawie pracy Prekalikreina osoczowa jako wskaźnik diagnostyczny i rokowniczy przewlekłych chorób wątroby, a w 1999 stopień naukowy doktora habilitowanego w oparciu o rozprawę zatytułowaną Molekularne mechanizmy nefroprotekcyjnego działania enalaprilu w doświadczalnej przewlekłej niewydolności nerek. W 2005 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Specjalizacje lekarskie uzyskiwał z zakresu chorób wewnętrznych i hipertensjologii. Zawodowo związany z Pomorską Akademią Medyczną i następnie Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie został kierownikiem Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej oraz Zakładu Biochemii Klinicznej i Molekularnej. W latach 1999–2002 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego, od 2008 do 2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki. W 2012 został wybrany na stanowisko rektora tej uczelni.

GALERIA: