13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

...posłuchać warto.

Witkacy i Szczecin
Czwartkowe lekcje nie skończyły się zwyczajnie dla uczniów klas II i III A. Jedną ze zorganizowanych dla nas atrakcji był wykład pt. Witkacy i Szczecin, prowadzony przez sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej, panią Cecylię Judek, która pasjonuje się literaturą i ją popularyzuje. Wykład odbył się w sali im. Stefana Flukowskiego, gdzie zgromadzone są m.in. rękopisy i obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pani Cecylia nie tylko przybliżyła nam ogólną sylwetkę tego wyjątkowego artysty, ale także opowiedziała o jego rodzinie i związkach z bliskimi. Wszystko to usytuowała na tle historycznych wydarzeń, jakie wówczas miały miejsce oraz nastrojów panujących w społeczeństwie.
Przedstawiona została także filozofia, jaką kierował się Witkacy w swoim życiu. Sporo czasu poświęcono jego teorii Czystej Formy, w której brak harmonii ma wstrząsnąć odbiorcą i zmusić go do głębszych przeżyć. Artysta miał na celu wywołanie w ludziach uczuć metafizycznych, a tym samym wzbudzenia w nich poczucia odrębności wobec reszty świata, wyjątkowości swojego istnienia i kontaktu z tajemnicą. To one, zdaniem Witkacego, nadają sens ludzkiemu życiu. O te założenia został oparty cały jego bogaty dorobek artystyczny, zarówno literacki, jak i filozoficzny oraz malarski, który został nam przedstawiony na prezentacji.
Witkiewicz został ukazany nie tylko z perspektywy artystycznej, ale też prywatnej. Nie zabrakło wielu anegdot i ciekawostek, dotyczących np. jego natręctw, sprawy używek czy założonej przez niego firmy portretowej. Wszystkie te wątki zostały poruszone w niespełna dwugodzinnej prezentacji, co, zdaniem pani Cecylii, było niezwykle trudne, gdyż o Witkacym można mówić godzinami. Niemniej jednak, udało jej się w tym czasie przybliżyć nam tę niezwykle ciekawą i barwną postać, wzbudzić zainteresowanie jego osobą oraz zrealizować najważniejszy cel wykładu: zachęcenia nas do czytania jeszcze więcej.
Karolina Matejek, kl. IIIa

Wywiad
W czwartek 1 marca do naszej szkoły przybyło Radio Szczecin w celu przeprowadzenia wywiadu na temat Festiwalu Języka Polskiego. Okazje do wypowiedzenia się na temat tego wydarzenia mieli nie tylko nasi poloniści, lecz również uczniowie. Opowiedziana została historia powstania całego festiwalu, co sprawiło najwięcej problemów w jego realizacji oraz wrażenia gimnazjalistów, licealistów i uczniów klas siódmych. Gorąco zachęcamy do wysłuchania wywiadu, a Radiu Szczecin dziękujemy za pomoc w nagłośnieniu całego przedsięwzięcia. Jednakże największe podziękowania kierujemy do naszych polonistów, którzy dosłownie stanęli na głowach, aby zorganizować FJP i zapewnić nam możliwości rozwoju oraz poznania naszego ojczystego języka.

Igrzyska zimowe nie tylko w Pjongjangu - dzień czwarty
ZADANIE 4. CZWARTEK
DYSCYPLINA DNIA:  KOMBINACJA NORWESKA

Ostatnia konkurencja naszych igrzysk.
Dwa zimowe sporty. Podwójna zabawa.

Podajemy przepis:
1.      LIMERYK: epigramat +humor (może być czarny) + szczypta absurdu; zmieść się w rozmiarze i zadbaj o rymy;
2.      LIPOGRAM: do 100 słów;  wykluczamy literę Z jak ZIMA! (oby do wiosny…)

Temat dowolny.
Kombinujcie-klasycznie, awangardowo…
Dobrej zabawy!

>>zobacz

>>zobacz

GALERIA: